This 2.4 AT (160 hp) engine was fitted in the 2 generation Crossover 5-doors, which was produced by Toyota from 2003 to 2013. In addition to this engine, 5 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Body type | SUV |
|---|---|
| Seats | 5 |
| Length | 4730mm |
| Width | 1845mm |
| Height | 1680mm |
| Wheelbase | 2715mm |
| Front track | 1575mm |
| Rear track | 1560mm |
| Ground clearance | 185mm |
| Kerb weight | 1600kg |
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Displacement | 2362cm3 |
| Engine power | 160bhp |
| RPM at max power | to 5 600RPM |
| Injection type | Multi-point injection |
| Cylinder layout | Inline |
| Number of cylinders | 4 |
| Bore | 89mm |
| Stroke | 96mm |
| Valves per cylinder | 4 |
| Maximum torque | 221Nm |
| RPM at max torque | 4000RPM |
| Fuel | 95 RON |
|---|---|
| Mixed fuel consumption per 100 km | 9.1litre |
| Fuel tank capacity | 72litre |
| Front suspension | Independent, MacPherson Struts, Spring, Stabilizer bar |
|---|---|
| Rear suspension | Independent, Spring |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Disc |
| Gearbox | Automatic |
|---|---|
| Drive wheels | Front-wheel drive |
| Number of gears | 4 |
| Turning circle | 11.4m |
| Average | 10.9 litres / 100km |
|---|
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.