This 3.0 D-4D AT L1H1 (144 hp) engine was fitted in the H200 [Restyling] Van, which was produced by Toyota from 2010 to 2017. In addition to this engine, 9 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Mixed fuel consumption per 100 km | 8.8litre |
|---|---|
| Fuel tank capacity | 70litre |
| Fuel | Diesel |
| Emission standard | EURO V |
| Displacement | 2982cm3 |
|---|---|
| Engine power | 144bhp |
| RPM at max power | to 3 400RPM |
| Maximum torque | 300Nm |
| RPM at max torque | 1200up to 3 200 RPM |
| Engine type | Diesel |
| Cylinder layout | Inline |
| Injection type | Common Rail |
| Forced induction | Turbocharger |
| Intercooler | Yes |
| Number of cylinders | 4 |
| Valves per cylinder | 4 |
| Bore | 96mm |
| Stroke | 103mm |
| Gearbox | Automatic |
|---|---|
| Number of gears | 4 |
| Drive wheels | Rear-wheel drive |
| Turning circle | 10m |
| Seats | 3 |
|---|---|
| Length | 4695mm |
| Width | 1695mm |
| Height | 1980mm |
| Wheelbase | 2570mm |
| Front track | 1470mm |
| Rear track | 1465mm |
| Ground clearance | 195mm |
| Kerb weight | 1840kg |
| Body type | Van |
| Front suspension | Independent, Torsion, Double wishbone, Stabilizer bar |
|---|---|
| Rear suspension | Dependent, Spring, Dampers |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Drum |
| Average | 10.1 litres / 100km |
|---|
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.