This 3.3 AT 4WD 7seat (209 hp) engine was fitted in the 2 generation Hybrid crossover 5-doors, which was produced by Toyota from 2008 to 2010. In addition to this engine, 1 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| City fuel consumption per 100 km | 9.4litre |
|---|---|
| Highway fuel consumption per 100 km | 8.7litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 9litre |
| Fuel tank capacity | 65litre |
| Cruising range | from 690 to 750km |
| Fuel | 95 RON |
| Top speed | 180km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 8.2second |
| Displacement | 3311cm3 |
|---|---|
| Engine power | 209bhp |
| RPM at max power | to 5 600RPM |
| Maximum torque | 288Nm |
| RPM at max torque | 3600RPM |
| Engine type | Hybrid |
| Cylinder layout | V-type |
| Injection type | Multi-point injection |
| Number of cylinders | 6 |
| Valves per cylinder | 4 |
| Bore | 91.4mm |
| Stroke | 83.8mm |
| Gearbox | Automatic |
|---|---|
| Number of gears | 5 |
| Drive wheels | All-wheel drive (AWD) |
| Turning circle | 11.9m |
| Seats | 57 |
|---|---|
| Length | 4785mm |
| Width | 1910mm |
| Height | 1760mm |
| Wheelbase | 2789mm |
| Front track | 1626mm |
| Rear track | 1626mm |
| Ground clearance | 206mm |
| Kerb weight | 2045kg |
| Gross weight | 2692kg |
| Displacement | 647kg |
| Min. boot capacity | 1201litre |
| Max. boot capacity | 2665litre |
| Permitted road-train weight | 4280kg |
| Body type | SUV |
| Front suspension | Independent, Multi wishbone, Spring, Stabilizer bar |
|---|---|
| Rear suspension | Independent, Multi wishbone, Spring, Stabilizer bar |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Disc |
| City | 12.2 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 11.3 litres / 100km |
| Average | 11.7 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.