This 3.0 TD MT AWD (130 hp) engine was fitted in the 2 generation [Restyling] SUV, which was produced by Toyota from 1993 to 1995. In addition to this engine, 3 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Body type | SUV |
|---|---|
| Seats | 5 |
| Width | 1690mm |
| Length | 4490mm |
| Height | 1775mm |
| Wheelbase | 2625mm |
| Front track | 1430mm |
| Rear track | 1425mm |
| Ground clearance | 210mm |
| Kerb weight | 1840kg |
| Min. boot capacity | 490litre |
| Max. boot capacity | 490litre |
| Engine type | Diesel |
|---|---|
| Displacement | 2982cm3 |
| Engine power | 130bhp |
| RPM at max power | to 3 600RPM |
| Maximum torque | 295Nm |
| Injection type | Direct injection |
| Forced induction | Turbocharger |
| Cylinder layout | Inline |
| Number of cylinders | 4 |
| Bore | 96mm |
| Stroke | 103mm |
| Valves per cylinder | 4 |
| RPM at max torque | 2000RPM |
| Intercooler | Yes |
| Fuel | Diesel |
|---|---|
| Fuel tank capacity | 65litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 8litre |
| Top speed | 165km/h |
| Front suspension | Independent, Torsion, Double wishbone |
|---|---|
| Rear suspension | Dependent, Axle, Spring |
| Front brakes | Disc |
| Rear brakes | Drum |
| Gearbox | Manual |
|---|---|
| Number of gears | 5 |
| Drive wheels | All-wheel drive (AWD) |
| Turning circle | 11.4m |
| Average | 9.2 litres / 100km |
|---|
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.