This 3.0 AT AWD (150 hp) engine was fitted in the 2 generation Crossover 3-doors, which was produced by Toyota from 1989 to 1992. In addition to this engine, 5 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Maximum torque | 250Nm |
|---|---|
| Engine type | Gasoline |
| Displacement | 2958cm3 |
| Engine power | 150bhp |
| RPM at max power | to 4 800RPM |
| Injection type | Multi-point injection |
| Cylinder layout | V-type |
| Number of cylinders | 6 |
| Bore | 87.5mm |
| Stroke | 82mm |
| Valves per cylinder | 4 |
| RPM at max torque | 3400RPM |
| Body type | SUV |
|---|---|
| Seats | 5 |
| Length | 4470mm |
| Width | 1690mm |
| Height | 1745mm |
| Wheelbase | 2625mm |
| Front track | 1430mm |
| Rear track | 1425mm |
| Ground clearance | 210mm |
| Kerb weight | 1770kg |
| Min. boot capacity | 490litre |
| Max. boot capacity | 490litre |
| Fuel | 95 RON |
|---|---|
| Fuel tank capacity | 65litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 15.6litre |
| Top speed | 165km/h |
| Front suspension | Independent, Torsion, Double wishbone |
|---|---|
| Rear suspension | Dependent, Axle, Spring |
| Front brakes | Disc |
| Rear brakes | Drum |
| Gearbox | Automatic |
|---|---|
| Drive wheels | All-wheel drive (AWD) |
| Turning circle | 11.4m |
| Number of gears | 4 |
| Average | 18.7 litres / 100km |
|---|
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.