This 2.0 MT AWD (97 hp) engine was fitted in the 2 generation Crossover 5-doors, which was produced by Toyota from 1989 to 1992. In addition to this engine, 5 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Maximum torque | 163Nm |
|---|---|
| Engine type | Gasoline |
| Displacement | 1998cm3 |
| Engine power | 97bhp |
| RPM at max power | to 4 800RPM |
| Injection type | Multi-point injection |
| Cylinder layout | Inline |
| Number of cylinders | 4 |
| Bore | 86mm |
| Stroke | 86mm |
| Valves per cylinder | 4 |
| RPM at max torque | 3800RPM |
| Body type | SUV |
|---|---|
| Seats | 5 |
| Length | 4470mm |
| Width | 1690mm |
| Height | 1745mm |
| Wheelbase | 2625mm |
| Front track | 1430mm |
| Rear track | 1425mm |
| Ground clearance | 210mm |
| Kerb weight | 1620kg |
| Min. boot capacity | 490litre |
| Max. boot capacity | 490litre |
| Fuel | 95 RON |
|---|---|
| Fuel tank capacity | 65litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 11litre |
| Top speed | 145km/h |
| Front suspension | Independent, Torsion, Double wishbone |
|---|---|
| Rear suspension | Dependent, Axle, Spring |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Drum |
| Gearbox | Manual |
|---|---|
| Number of gears | 5 |
| Drive wheels | All-wheel drive (AWD) |
| Turning circle | 11.4m |
| Average | 13.2 litres / 100km |
|---|
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.