This 2.7 AT (150 hp) engine was fitted in the 4 generation SUV, which was produced by Toyota from 2002 to 2005. In addition to this engine, 4 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Maximum torque | 235Nm |
|---|---|
| Engine type | Gasoline |
| Displacement | 2693cm3 |
| Engine power | 150bhp |
| RPM at max power | to 4 800RPM |
| Injection type | Multi-point injection |
| Cylinder layout | Inline |
| Number of cylinders | 4 |
| Bore | 95mm |
| Stroke | 95mm |
| Valves per cylinder | 4 |
| RPM at max torque | 4000RPM |
| Body type | SUV |
|---|---|
| Seats | 5 |
| Length | 4770mm |
| Width | 1875mm |
| Height | 1790mm |
| Wheelbase | 2790mm |
| Front track | 1575mm |
| Rear track | 1575mm |
| Ground clearance | 205mm |
| Kerb weight | 1860kg |
| Fuel | 95 RON |
|---|---|
| Fuel tank capacity | 87litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 11.5litre |
| Emission standard | EURO IV |
| Top speed | 170km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 13.2second |
| Front suspension | Helical springs |
|---|---|
| Rear suspension | Helical springs |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Ventilated disc |
| Gearbox | Automatic |
|---|---|
| Drive wheels | Rear-wheel drive |
| Turning circle | 11.4m |
| Number of gears | 4 |
| Average | 13.8 litres / 100km |
|---|
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.