This 2.0 MT AWD (88 hp) engine was fitted in the 5 generation [Restyling] Pickup 2-doors, which was produced by Toyota from 1991 to 1997. In addition to this engine, 3 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Body type | Pickup |
|---|---|
| Length | 4435mm |
| Width | 1690mm |
| Height | 1750mm |
| Wheelbase | 2605mm |
| Front track | 1430mm |
| Rear track | 1410mm |
| Ground clearance | 205mm |
| Seats | 2 |
| Kerb weight | 1410kg |
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Displacement | 1998cm3 |
| Engine power | 88bhp |
| RPM at max power | from 4 800RPM |
| Cylinder layout | Inline |
| Number of cylinders | 4 |
| Bore | 86mm |
| Stroke | 86mm |
| Maximum torque | 155Nm |
| Injection type | Carburetor |
| Valves per cylinder | 4 |
| RPM at max torque | 3400RPM |
| Fuel | 95 RON |
|---|---|
| Fuel tank capacity | 65litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 7litre |
| Gearbox | Manual |
|---|---|
| Number of gears | 5 |
| Drive wheels | All-wheel drive (AWD) |
| Turning circle | 11.8m |
| Front brakes | Ventilated disc |
|---|---|
| Rear brakes | Drum |
| Front suspension | Independent, Torsion, Double wishbone, Stabilizer bar |
| Rear suspension | Dependent, Axle, Spring |
| Average | 8.4 litres / 100km |
|---|
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.