This 2.0 AT (110 hp) engine was fitted in the 6 generation Pickup 2-doors, which was produced by Toyota from 1997 to 2001. In addition to this engine, 5 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Body type | Pickup |
|---|---|
| Length | 4690mm |
| Width | 1665mm |
| Height | 1650mm |
| Wheelbase | 2850mm |
| Front track | 1410mm |
| Rear track | 1420mm |
| Ground clearance | 195mm |
| Seats | 2 |
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Displacement | 1998cm3 |
| Engine power | 110bhp |
| RPM at max power | from 5 200RPM |
| Injection type | Carburetor |
| Cylinder layout | Inline |
| Number of cylinders | 4 |
| Valves per cylinder | 4 |
| Maximum torque | 167Nm |
| RPM at max torque | 2600RPM |
| Bore | 86mm |
| Stroke | 86mm |
| Fuel | 95 RON |
|---|---|
| Mixed fuel consumption per 100 km | 10litre |
| Fuel tank capacity | 65litre |
| Gearbox | Automatic |
|---|---|
| Drive wheels | Rear-wheel drive |
| Number of gears | 4 |
| Turning circle | 11.8m |
| Front suspension | Independent, Torsion, Double wishbone, Stabilizer bar |
|---|---|
| Rear suspension | Dependent, Axle, Spring |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Drum |
| Average | 12 litres / 100km |
|---|
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.