This 3.0 D MT AWD (91 hp) engine was fitted in the 6 generation Pickup 4-doors, which was produced by Toyota from 1997 to 2001. In addition to this engine, 6 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Body type | Pickup |
|---|---|
| Length | 4790mm |
| Width | 1790mm |
| Height | 1795mm |
| Wheelbase | 2855mm |
| Front track | 1440mm |
| Rear track | 1425mm |
| Ground clearance | 215mm |
| Seats | 5 |
| Kerb weight | 1660kg |
| Engine type | Diesel |
|---|---|
| Displacement | 2985cm3 |
| Engine power | 91bhp |
| RPM at max power | from 4 000RPM |
| Injection type | Direct injection |
| Cylinder layout | Inline |
| Number of cylinders | 4 |
| Valves per cylinder | 2 |
| Maximum torque | 191Nm |
| RPM at max torque | 2400RPM |
| Bore | 99.5mm |
| Stroke | 96mm |
| Fuel | Diesel |
|---|---|
| Fuel tank capacity | 65litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 6.1litre |
| Gearbox | Manual |
|---|---|
| Number of gears | 5 |
| Drive wheels | All-wheel drive (AWD) |
| Turning circle | 12.2m |
| Front suspension | Independent, Torsion, Double wishbone, Stabilizer bar |
|---|---|
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear suspension | Dependent, Axle, Spring |
| Rear brakes | Drum |
| Average | 7 litres / 100km |
|---|
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.