This 3.0D AT Turbo AWD (171 hp) engine was fitted in the 7 generation [Restyling] Double Cab pickup, which was produced by Toyota from 2008 to 2011. In addition to this engine, 1 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| City fuel consumption per 100 km | 11.7litre |
|---|---|
| Highway fuel consumption per 100 km | 7.3litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 8.9litre |
| Fuel tank capacity | 80litre |
| Cruising range | from 680 to 1 100km |
| Fuel | Diesel |
| Emission standard | EURO IV |
| Top speed | 175km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 11.6second |
| Displacement | 2982cm3 |
|---|---|
| Engine power | 171bhp |
| RPM at max power | to 3 600RPM |
| Maximum torque | 343Nm |
| RPM at max torque | 1400up to 3 200 RPM |
| Engine type | Diesel |
| Cylinder layout | Inline |
| Injection type | Common Rail |
| Forced induction | Turbocharger |
| Number of cylinders | 4 |
| Valves per cylinder | 4 |
| Bore | 96mm |
| Stroke | 103mm |
| Gearbox | Automatic |
|---|---|
| Number of gears | 5 |
| Drive wheels | All-wheel drive (AWD) |
| Turning circle | 13.2m |
| Seats | 5 |
|---|---|
| Length | 5255mm |
| Width | 1835mm |
| Height | 1820mm |
| Wheelbase | 3085mm |
| Front track | 1510mm |
| Rear track | 1510mm |
| Ground clearance | 292mm |
| Kerb weight | 1930kg |
| Gross weight | 2760kg |
| Displacement | 750kg |
| Front/rear axle load | 1300/1600kg |
| Permitted road-train weight | 4330kg |
| Cargo area (L × W × H) | 1547x1515x450mm |
| Body type | Pickup |
| Front suspension | Independent, Spring |
|---|---|
| Rear suspension | Dependent, Axle, Spring |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Drum |
| City | 13.5 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 8.4 litres / 100km |
| Average | 10.2 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.