This 2.7 MT (158 hp) engine was fitted in the 7 generation Extended Cab pickup 2-doors, which was produced by Toyota from 2005 to 2008. In addition to this engine, 2 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Mixed fuel consumption per 100 km | 11.2litre |
|---|---|
| Fuel tank capacity | 80litre |
| Fuel | 95 RON |
| Emission standard | EURO IV |
| Top speed | 150km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 16.8second |
| Displacement | 2694cm3 |
|---|---|
| Engine power | 158bhp |
| RPM at max power | to 5 200RPM |
| Maximum torque | 241Nm |
| RPM at max torque | 3800RPM |
| Engine type | Gasoline |
| Cylinder layout | Inline |
| Injection type | Multi-point injection |
| Intercooler | Yes |
| Number of cylinders | 4 |
| Valves per cylinder | 4 |
| Bore | 95mm |
| Stroke | 95mm |
| Gearbox | Manual |
|---|---|
| Number of gears | 5 |
| Drive wheels | Rear-wheel drive |
| Turning circle | 13.2m |
| Seats | 4 |
|---|---|
| Length | 5255mm |
| Width | 1760mm |
| Height | 1695mm |
| Wheelbase | 3085mm |
| Front track | 1540mm |
| Rear track | 1540mm |
| Ground clearance | 212mm |
| Kerb weight | 1736kg |
| Gross weight | 2734kg |
| Body type | Pickup |
| Front suspension | Independent, Torsion, Double wishbone, Stabilizer bar |
|---|---|
| Rear suspension | Dependent, Axle, Spring |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Drum |
| Average | 13.4 litres / 100km |
|---|
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.