This 2.5 TD MT AWD (142 hp) engine was fitted in the 7 generation Pickup 4-doors, which was produced by Toyota from 2005 to 2008. In addition to this engine, 6 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| City fuel consumption per 100 km | 10.1litre |
|---|---|
| Highway fuel consumption per 100 km | 7.2litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 8.3litre |
| Fuel tank capacity | 80litre |
| Cruising range | from 790 to 1 110km |
| Fuel | Diesel |
| Emission standard | EURO IV |
| Top speed | 170km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 12.5second |
| Displacement | 2494cm3 |
|---|---|
| Engine power | 142bhp |
| RPM at max power | to 3 400RPM |
| Maximum torque | 343Nm |
| RPM at max torque | 1600up to 2 800 RPM |
| Engine type | Diesel |
| Cylinder layout | Inline |
| Injection type | Direct injection |
| Forced induction | Compressor |
| Intercooler | Yes |
| Number of cylinders | 4 |
| Valves per cylinder | 4 |
| Bore | 92mm |
| Stroke | 93.8mm |
| Gearbox | Manual |
|---|---|
| Number of gears | 5 |
| Drive wheels | All-wheel drive (AWD) |
| Turning circle | 13m |
| Seats | 5 |
|---|---|
| Length | 5130mm |
| Width | 1835mm |
| Height | 1810mm |
| Wheelbase | 3085mm |
| Front track | 1540mm |
| Rear track | 1540mm |
| Ground clearance | 212mm |
| Kerb weight | 1885kg |
| Gross weight | 2690kg |
| Cargo area (L × W × H) | 1805x1515x450mm |
| Body type | Pickup |
| Front suspension | Independent, Torsion, Double wishbone, Stabilizer bar |
|---|---|
| Rear suspension | Dependent, Axle, Spring |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Drum |
| City | 11.6 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 8.3 litres / 100km |
| Average | 9.5 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.