This 2.4 D MT 4WD (150 hp) engine was fitted in the 8 generation Double Cab pickup, which was produced by Toyota from 2015 to 2017. In addition to this engine, 1 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Body type | Pickup |
|---|---|
| Seats | 4 |
| Width | 1855mm |
| Length | 5330mm |
| Height | 1815mm |
| Wheelbase | 3085mm |
| Rear track | 1550mm |
| Front track | 1540mm |
| Ground clearance | 227mm |
| Kerb weight | 2095kg |
| Gross weight | 2910kg |
| Permitted road-train weight | 3200kg |
| Cargo area (L × W × H) | 1569x1109x481mm |
| Engine type | Diesel |
|---|---|
| Displacement | 2393cm3 |
| Engine power | 150bhp |
| RPM at max power | to 3 400RPM |
| Maximum torque | 400Nm |
| Injection type | Common Rail |
| Forced induction | Turbocharger |
| Cylinder layout | Inline |
| Number of cylinders | 4 |
| Valves per cylinder | 4 |
| RPM at max torque | 1600up to 2 000 RPM |
| Intercooler | Yes |
| Fuel | Diesel |
|---|---|
| Fuel tank capacity | 80litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 7.3litre |
| City fuel consumption per 100 km | 8.9litre |
| Highway fuel consumption per 100 km | 6.4litre |
| Cruising range | from 900 to 1 250km |
| Emission standard | EURO V |
| Front suspension | Independent, Hydraulic element, Lever, Dampers, Spring, Stabilizer bar |
|---|---|
| Rear suspension | Dependent, Spring |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Drum |
| Gearbox | Manual |
|---|---|
| Drive wheels | Four wheel drive (4WD) |
| Number of gears | 6 |
| City | 10.2 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 7.4 litres / 100km |
| Average | 8.4 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.