This 2.5 D-4D MT 8seat (102 hp) engine was fitted in the 1 generation [Restyling] Minivan, which was produced by Toyota from 2008 to 2011. In addition to this engine, 7 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| City fuel consumption per 100 km | 9.8litre |
|---|---|
| Highway fuel consumption per 100 km | 7.5litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 8litre |
| Fuel tank capacity | 55litre |
| Cruising range | from 560 to 730km |
| Fuel | Diesel |
| Emission standard | EURO II |
| Displacement | 2494cm3 |
|---|---|
| Engine power | 102bhp |
| RPM at max power | to 3 600RPM |
| Maximum torque | 200Nm |
| RPM at max torque | 1400up to 3 400 RPM |
| Engine type | Diesel |
| Cylinder layout | Inline |
| Injection type | Common Rail |
| Forced induction | Turbocharger |
| Intercooler | Yes |
| Number of cylinders | 4 |
| Valves per cylinder | 4 |
| Bore | 92mm |
| Stroke | 93.8mm |
| Gearbox | Manual |
|---|---|
| Number of gears | 5 |
| Drive wheels | Rear-wheel drive |
| Turning circle | 10.8m |
| Seats | 78 |
|---|---|
| Length | 4580mm |
| Width | 1770mm |
| Height | 1745mm |
| Wheelbase | 2750mm |
| Front track | 1510mm |
| Rear track | 1510mm |
| Ground clearance | 176mm |
| Kerb weight | 1660kg |
| Gross weight | 2300kg |
| Displacement | 640kg |
| Body type | Minivan |
| Front suspension | Independent, Double wishbone, Stabilizer bar |
|---|---|
| Rear suspension | Independent, Multi wishbone, Spring |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Drum |
| City | 11.3 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 8.6 litres / 100km |
| Average | 9.2 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.