This 4.2 TD MT (204 hp) engine was fitted in the J100 [2-й Restyling] SUV, which was produced by Toyota from 2005 to 2007. In addition to this engine, 4 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Body type | SUV |
|---|---|
| Seats | 7 |
| Width | 1940mm |
| Length | 4890mm |
| Height | 1890mm |
| Wheelbase | 2850mm |
| Front track | 1620mm |
| Min. boot capacity | 1318litre |
| Max. boot capacity | 2212litre |
| Rear track | 1615mm |
| Ground clearance | 240mm |
| Kerb weight | 2420kg |
| Gross weight | 3260kg |
| Engine type | Diesel |
|---|---|
| Displacement | 4164cm3 |
| Engine power | 204bhp |
| RPM at max power | to 3 400RPM |
| Maximum torque | 430Nm |
| Injection type | Direct injection |
| Forced induction | Turbocharger |
| Cylinder layout | Inline |
| Number of cylinders | 6 |
| Bore | 94mm |
| Stroke | 100mm |
| Valves per cylinder | 2 |
| RPM at max torque | 1400RPM |
| Intercooler | Yes |
| Fuel | Diesel |
|---|---|
| Top speed | 170km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 13.6second |
| City fuel consumption per 100 km | 14.1litre |
| Highway fuel consumption per 100 km | 9.3litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 11.1litre |
| Fuel tank capacity | 96litre |
| Cruising range | from 680 to 1 030km |
| Emission standard | EURO III |
| Front suspension | Independent, Multi wishbone |
|---|---|
| Rear suspension | Dependent |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Ventilated disc |
| Gearbox | Manual |
|---|---|
| Number of gears | 5 |
| Drive wheels | All-wheel drive (AWD) |
| Turning circle | 11.8m |
| City | 16.2 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 10.7 litres / 100km |
| Average | 12.8 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.