This 4.5 AT (224 hp) engine was fitted in the J100 SUV, which was produced by Toyota from 1998 to 2002. In addition to this engine, 14 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Body type | SUV |
|---|---|
| Seats | 58 |
| Length | 4890mm |
| Width | 1940mm |
| Height | 1880mm |
| Wheelbase | 2850mm |
| Front track | 1620mm |
| Rear track | 1615mm |
| Ground clearance | 220mm |
| Kerb weight | 2465kg |
| Gross weight | 3260kg |
| Min. boot capacity | 830litre |
| Max. boot capacity | 1370litre |
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Displacement | 4477cm3 |
| Engine power | 224bhp |
| RPM at max power | to 4 600RPM |
| Injection type | Multi-point injection |
| Cylinder layout | Inline |
| Number of cylinders | 6 |
| Bore | 100mm |
| Stroke | 95mm |
| Valves per cylinder | 4 |
| Maximum torque | 387Nm |
| RPM at max torque | 3600RPM |
| Fuel | 95 RON |
|---|---|
| City fuel consumption per 100 km | 22.4litre |
| Highway fuel consumption per 100 km | 13.3litre |
| Fuel tank capacity | 96litre |
| Cruising range | from 430 to 720km |
| Top speed | 175km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 11.7second |
| Emission standard | EURO IV |
| Gearbox | Automatic |
|---|---|
| Drive wheels | All-wheel drive (AWD) |
| Number of gears | 4 |
| Turning circle | 11.8m |
| Front suspension | Independent, Multi wishbone |
|---|---|
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear suspension | Dependent |
| Rear brakes | Ventilated disc |
| City | 26.9 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 16 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.