This 4.0 MT J62V STD Roof (145 hp) engine was fitted in the J60 [Restyling] SUV, which was produced by Toyota from 1987 to 1990. In addition to this engine, 3 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| City fuel consumption per 100 km | 18litre |
|---|---|
| Highway fuel consumption per 100 km | 11litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 14.5litre |
| Fuel tank capacity | 90litre |
| Cruising range | from 500 to 820km |
| Fuel | 92 RON |
| Top speed | 160km/h |
| Displacement | 3955cm3 |
|---|---|
| Engine power | 145bhp |
| RPM at max power | to 4 200RPM |
| Maximum torque | 284Nm |
| RPM at max torque | 3000RPM |
| Engine type | Gasoline |
| Cylinder layout | Inline |
| Injection type | Carburetor |
| Number of cylinders | 6 |
| Valves per cylinder | 2 |
| Bore | 94mm |
| Stroke | 95mm |
| Gearbox | Manual |
|---|---|
| Number of gears | 5 |
| Drive wheels | All-wheel drive (AWD) |
| Turning circle | 12.4m |
| Seats | 5 |
|---|---|
| Length | 4750mm |
| Width | 1800mm |
| Height | 1805mm |
| Wheelbase | 2730mm |
| Front track | 1485mm |
| Rear track | 1470mm |
| Ground clearance | 190mm |
| Kerb weight | 1920kg |
| Gross weight | 2530kg |
| Displacement | 500kg |
| Min. boot capacity | 800litre |
| Max. boot capacity | 800litre |
| Body type | SUV |
| Front suspension | Spring |
|---|---|
| Rear suspension | Dependent, Spring, Dampers |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Drum |
| City | 21.6 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 13.2 litres / 100km |
| Average | 17.4 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.