This 2.4 TD MT (96 hp) engine was fitted in the J70 [2-й Restyling] Crossover 2-doors, which was produced by Toyota from 1999 to 2007. In addition to this engine, 3 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| City fuel consumption per 100 km | 11.2litre |
|---|---|
| Fuel tank capacity | 90litre |
| Cruising range | from 800km |
| Fuel | Diesel |
| Emission standard | EURO II |
| Top speed | 150km/h |
| Displacement | 2446cm3 |
|---|---|
| Engine power | 96bhp |
| RPM at max power | to 4 000RPM |
| Maximum torque | 188Nm |
| RPM at max torque | 2200RPM |
| Engine type | Diesel |
| Cylinder layout | Inline |
| Injection type | Direct injection |
| Forced induction | Turbocharger |
| Number of cylinders | 4 |
| Valves per cylinder | 2 |
| Gearbox | Manual |
|---|---|
| Number of gears | 5 |
| Drive wheels | All-wheel drive (AWD) |
| Turning circle | 10.6m |
| Seats | 5 |
|---|---|
| Length | 4355mm |
| Width | 1690mm |
| Height | 1975mm |
| Wheelbase | 2600mm |
| Front track | 1425mm |
| Rear track | 1410mm |
| Ground clearance | 215mm |
| Displacement | 400kg |
| Body type | SUV |
| Front suspension | Drive axle, Helical springs, Stabilizer bar |
|---|---|
| Rear suspension | Dependent, Spring, Dampers |
| Front brakes | Disc |
| Rear brakes | Drum |
| City | 12.9 litres / 100km |
|---|
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.