This 4.5 TD MT (205 hp) engine was fitted in the J70 [3-й Restyling] Chassis 4-doors, which was produced by Toyota from 2007 to 2017. In addition to this engine, 0 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Body type | Chassis |
|---|---|
| Seats | 5 |
| Width | 1870mm |
| Length | 5220mm |
| Height | 1955mm |
| Wheelbase | 3180mm |
| Front track | 1515mm |
| Rear track | 1420mm |
| Ground clearance | 235mm |
| Kerb weight | 2215kg |
| Gross weight | 3500kg |
| Permitted road-train weight | 3500kg |
| Engine type | Diesel |
|---|---|
| Displacement | 4461cm3 |
| Engine power | 205bhp |
| RPM at max power | to 3 400RPM |
| Maximum torque | 430Nm |
| Injection type | Common Rail |
| Forced induction | Turbocharger |
| Cylinder layout | V-type |
| Number of cylinders | 8 |
| Bore | 86mm |
| Stroke | 96mm |
| Valves per cylinder | 4 |
| RPM at max torque | 1200up to 3 200 RPM |
| Fuel | Diesel |
|---|---|
| Top speed | 160km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 18.2second |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 11.9litre |
| Fuel tank capacity | 130litre |
| Emission standard | EURO IV |
| Front suspension | Drive axle, Helical springs, Stabilizer bar |
|---|---|
| Rear suspension | Dependent, Spring, Dampers |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Ventilated disc |
| Gearbox | Manual |
|---|---|
| Number of gears | 5 |
| Drive wheels | Four wheel drive (4WD) |
| Turning circle | 15m |
| Average | 13.7 litres / 100km |
|---|
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.