This 4.2 TD MT (163 hp) engine was fitted in the J70 Pickup, which was produced by Toyota from 1984 to 1990. In addition to this engine, 1 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Body type | Pickup |
|---|---|
| Seats | 3 |
| Length | 5075mm |
| Width | 1690mm |
| Height | 1670mm |
| Wheelbase | 3180mm |
| Front track | 1435mm |
| Rear track | 1422mm |
| Ground clearance | 235mm |
| Gross weight | 3293kg |
| Kerb weight | 2046kg |
| Engine type | Diesel |
|---|---|
| Displacement | 4164cm3 |
| Engine power | 163bhp |
| RPM at max power | to 3 400RPM |
| Injection type | Direct injection |
| Cylinder layout | Inline |
| Number of cylinders | 6 |
| Bore | 94mm |
| Stroke | 100mm |
| Valves per cylinder | 2 |
| Maximum torque | 380Nm |
| Forced induction | Turbocharger |
| RPM at max torque | 1400RPM |
| Fuel | Diesel |
|---|---|
| Mixed fuel consumption per 100 km | 11.8litre |
| Fuel tank capacity | 90litre |
| Top speed | 165km/h |
| Gearbox | Manual |
|---|---|
| Number of gears | 5 |
| Drive wheels | All-wheel drive (AWD) |
| Turning circle | 13m |
| Front suspension | Spring |
|---|---|
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear suspension | Dependent, Spring, Dampers |
| Rear brakes | Drum |
| Average | 13.6 litres / 100km |
|---|
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.