This 2.0 TD AT skylight roof (85 hp) engine was fitted in the 3 generation [Restyling] Minivan, which was produced by Toyota from 1986 to 1992. In addition to this engine, 28 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Drive wheels | Front-wheel drive |
|---|---|
| Gearbox | Automatic |
| Number of gears | 4 |
| Turning circle | 8.4m |
| Fuel | Diesel |
|---|---|
| Fuel tank capacity | 48litre |
| Highway fuel consumption per 100 km | 4.3litre |
| Cruising range | to 1 120km |
| Valves per cylinder | 4 |
|---|---|
| Number of cylinders | 4 |
| Cylinder layout | Inline |
| Injection type | Multi-point injection |
| Maximum torque | 173Nm |
| RPM at max power | to 4 500RPM |
| Engine power | 85bhp |
| Displacement | 1974cm3 |
| Engine type | Diesel |
| Forced induction | Turbocharger |
| RPM at max torque | 2600RPM |
| Ground clearance | 160mm |
|---|---|
| Rear track | 1415mm |
| Front track | 1425mm |
| Wheelbase | 2100mm |
| Height | 1885mm |
| Length | 4070mm |
| Width | 1650mm |
| Seats | 7 |
| Body type | Minivan |
| Kerb weight | 1320kg |
| Front suspension | Independent, Torsion, Double wishbone |
|---|---|
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear suspension | Helical springs |
| Rear brakes | Disc |
| Highway | 4.9 litres / 100km |
|---|
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.