This 3.6 Tiptronic 4Motion L (5 places) (280 hp) engine was fitted in the 1 generation [2-й Restyling] Sedan, which was produced by Volkswagen from 2010 to 2017. In addition to this engine, 8 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| City fuel consumption per 100 km | 16.5litre |
|---|---|
| Highway fuel consumption per 100 km | 8.4litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 11.4litre |
| Fuel tank capacity | 90litre |
| Cruising range | from 550 to 1 070km |
| Fuel | 95 RON |
| Emission standard | EURO V |
| Top speed | 250km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 8.9second |
| Displacement | 3597cm3 |
|---|---|
| Engine power | 280bhp |
| RPM at max power | to 6 250RPM |
| Maximum torque | 370Nm |
| RPM at max torque | 3500RPM |
| Engine type | Gasoline |
| Cylinder layout | V-type |
| Injection type | Multi-point injection |
| Number of cylinders | 6 |
| Valves per cylinder | 4 |
| Bore | 89mm |
| Stroke | 96.4mm |
| Gearbox | Automatic |
|---|---|
| Number of gears | 6 |
| Drive wheels | All-wheel drive (AWD) |
| Turning circle | 12.5m |
| Seats | 45 |
|---|---|
| Length | 5179mm |
| Width | 1903mm |
| Height | 1450mm |
| Wheelbase | 3001mm |
| Front track | 1630mm |
| Rear track | 1617mm |
| Ground clearance | 118mm |
| Kerb weight | 2251kg |
| Gross weight | 2770kg |
| Displacement | 594kg |
| Min. boot capacity | 500litre |
| Max. boot capacity | 500litre |
| Front/rear axle load | 1420/1380kg |
| Permitted road-train weight | 5270kg |
| Body type | Sedan |
| Front suspension | Independent, Multi wishbone |
|---|---|
| Rear suspension | Independent, Multi wishbone |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Ventilated disc |
| City | 19.8 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 10.1 litres / 100km |
| Average | 13.7 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.