This 3.0 TDI L 4Motion AT (233 hp) engine was fitted in the 1 generation [Restyling] Sedan, which was produced by Volkswagen from 2007 to 2010. In addition to this engine, 7 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Body type | Sedan |
|---|---|
| Seats | 4 |
| Width | 1903mm |
| Length | 5175mm |
| Height | 1450mm |
| Wheelbase | 3001mm |
| Front track | 1628mm |
| Min. boot capacity | 500litre |
| Rear track | 1612mm |
| Ground clearance | 129mm |
| Kerb weight | 2158kg |
| Gross weight | 2252kg |
| Max. boot capacity | 500litre |
| Engine type | Diesel |
|---|---|
| Displacement | 2967cm3 |
| Engine power | 233bhp |
| RPM at max power | to 4 000RPM |
| Maximum torque | 450Nm |
| Injection type | Direct injection |
| Forced induction | Turbocharger |
| Cylinder layout | V-type |
| Number of cylinders | 6 |
| Valves per cylinder | 4 |
| RPM at max torque | 3500RPM |
| Intercooler | Yes |
| Fuel | Diesel |
|---|---|
| Top speed | 234km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 8.9second |
| City fuel consumption per 100 km | 12.8litre |
| Highway fuel consumption per 100 km | 8.1litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 9.7litre |
| Fuel tank capacity | 90litre |
| Cruising range | from 700 to 1 110km |
| Emission standard | EURO V |
| Front suspension | Independent, Pneumatic, Multi wishbone, Stabilizer bar |
|---|---|
| Rear suspension | Independent, Pneumatic, Multi wishbone, Stabilizer bar |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Ventilated disc |
| Gearbox | Automatic |
|---|---|
| Drive wheels | All-wheel drive (AWD) |
| Number of gears | 6 |
| Turning circle | 12m |
| City | 14.7 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 9.3 litres / 100km |
| Average | 11.2 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.