This 1.3 L MT (60 hp) engine was fitted in the 1 generation [Restyling] Hatchback, which was produced by Volkswagen from 1979 to 1981. In addition to this engine, 3 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| City fuel consumption per 100 km | 9.7litre |
|---|---|
| Highway fuel consumption per 100 km | 6.7litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 8.3litre |
| Fuel tank capacity | 36litre |
| Cruising range | from 370 to 540km |
| Fuel | 92 RON |
| Emission standard | EURO I |
| Top speed | 154km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 12.9second |
| Displacement | 1272cm3 |
|---|---|
| Engine power | 60bhp |
| RPM at max power | to 4 000RPM |
| Maximum torque | 93Nm |
| RPM at max torque | 3500RPM |
| Engine type | Gasoline |
| Cylinder layout | Inline |
| Injection type | Carburetor |
| Number of cylinders | 4 |
| Valves per cylinder | 2 |
| Bore | 75mm |
| Stroke | 72mm |
| Gearbox | Manual |
|---|---|
| Number of gears | 4 |
| Drive wheels | Rear-wheel drive |
| Turning circle | 9.6m |
| Seats | 5 |
|---|---|
| Length | 3604mm |
| Width | 1559mm |
| Height | 1343mm |
| Wheelbase | 2330mm |
| Front track | 1296mm |
| Rear track | 1312mm |
| Min. boot capacity | 285litre |
| Max. boot capacity | 900litre |
| Body type | Hatchback |
| Front suspension | Helical springs |
|---|---|
| Rear suspension | Torsion beam |
| Front brakes | Disc |
| Rear brakes | Drum |
| City | 11.6 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 8 litres / 100km |
| Average | 10 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.