This 1.4 D MT (48 hp) engine was fitted in the 2 generation [Restyling] Estate, which was produced by Volkswagen from 1990 to 1994. In addition to this engine, 3 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Mixed fuel consumption per 100 km | 5.2litre |
|---|---|
| Fuel tank capacity | 42litre |
| Fuel | Diesel |
| Top speed | 142km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 19.5second |
| Displacement | 1398cm3 |
|---|---|
| Engine power | 48bhp |
| RPM at max power | to 4 500RPM |
| Maximum torque | 85Nm |
| RPM at max torque | 2700RPM |
| Engine type | Diesel |
| Cylinder layout | Inline |
| Injection type | Direct injection |
| Number of cylinders | 4 |
| Valves per cylinder | 2 |
| Gearbox | Manual |
|---|---|
| Number of gears | 5 |
| Drive wheels | Front-wheel drive |
| Seats | 4 |
|---|---|
| Length | 3759mm |
| Width | 1570mm |
| Height | 1349mm |
| Wheelbase | 2339mm |
| Front track | 1321mm |
| Rear track | 1349mm |
| Ground clearance | 105mm |
| Kerb weight | 795kg |
| Gross weight | 1250kg |
| Min. boot capacity | 309litre |
| Max. boot capacity | 309litre |
| Body type | Estate |
| Front suspension | Independent, Spring |
|---|---|
| Rear suspension | Torsion beam |
| Front brakes | Disc |
| Rear brakes | Drum |
| Average | 6 litres / 100km |
|---|
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.