This 1.3 D MT (45 hp) engine was fitted in the 2 generation Sedan, which was produced by Volkswagen from 1981 to 1990. In addition to this engine, 4 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Mixed fuel consumption per 100 km | 5.6litre |
|---|---|
| Fuel tank capacity | 42litre |
| Fuel | Diesel |
| Top speed | 140km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 21.2second |
| Displacement | 1272cm3 |
|---|---|
| Engine power | 45bhp |
| RPM at max power | from 4 900RPM |
| Maximum torque | 75Nm |
| RPM at max torque | 2700RPM |
| Engine type | Diesel |
| Cylinder layout | Inline |
| Injection type | Direct injection |
| Number of cylinders | 4 |
| Valves per cylinder | 2 |
| Gearbox | Manual |
|---|---|
| Number of gears | 5 |
| Drive wheels | Front-wheel drive |
| Turning circle | 10.1m |
| Seats | 5 |
|---|---|
| Length | 3975mm |
| Width | 1600mm |
| Height | 1355mm |
| Wheelbase | 2335mm |
| Kerb weight | 770kg |
| Gross weight | 1170kg |
| Min. boot capacity | 540litre |
| Max. boot capacity | 540litre |
| Body type | Sedan |
| Front suspension | Helical springs |
|---|---|
| Rear suspension | Wishbone |
| Front brakes | Disc |
| Rear brakes | Drum |
| Average | 6.4 litres / 100km |
|---|
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.