This 1.0 MT (40 hp) engine was fitted in the 2 generation Estate, which was produced by Volkswagen from 1981 to 1990. In addition to this engine, 4 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| City fuel consumption per 100 km | 7litre |
|---|---|
| Highway fuel consumption per 100 km | 5litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 6.9litre |
| Fuel tank capacity | 42litre |
| Cruising range | from 600 to 840km |
| Fuel | 95 RON |
| Top speed | 135km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 21.2second |
| Displacement | 1043cm3 |
|---|---|
| Engine power | 40bhp |
| RPM at max power | to 5 300RPM |
| Maximum torque | 74Nm |
| RPM at max torque | 2700RPM |
| Engine type | Gasoline |
| Cylinder layout | Inline |
| Injection type | Carburetor |
| Number of cylinders | 4 |
| Valves per cylinder | 2 |
| Bore | 75mm |
| Stroke | 59mm |
| Gearbox | Manual |
|---|---|
| Number of gears | 4 |
| Drive wheels | Front-wheel drive |
| Seats | 5 |
|---|---|
| Length | 3660mm |
| Width | 1580mm |
| Height | 1359mm |
| Wheelbase | 2339mm |
| Front track | 1321mm |
| Rear track | 1349mm |
| Ground clearance | 105mm |
| Kerb weight | 736kg |
| Gross weight | 1130kg |
| Min. boot capacity | 240litre |
| Max. boot capacity | 980litre |
| Body type | Estate |
| Front suspension | Helical springs |
|---|---|
| Rear suspension | Helical springs |
| Front brakes | Disc |
| Rear brakes | Drum |
| City | 8.4 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 6 litres / 100km |
| Average | 8.3 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.