This 1.2 MT (54 hp) engine was fitted in the 3 generation [Restyling] Hatchback (5-door), which was produced by Volkswagen from 2000 to 2002. In addition to this engine, 11 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Body type | Hatchback |
|---|---|
| Seats | 5 |
| Length | 3745mm |
| Width | 1630mm |
| Height | 1420mm |
| Wheelbase | 2405mm |
| Front track | 1390mm |
| Rear track | 1400mm |
| Ground clearance | 110mm |
| Kerb weight | 935kg |
| Gross weight | 1420kg |
| Displacement | 485kg |
| Min. boot capacity | 245litre |
| Max. boot capacity | 975litre |
| City fuel consumption per 100 km | 7.7litre |
|---|---|
| Highway fuel consumption per 100 km | 4.7litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 5.8litre |
| Fuel tank capacity | 45litre |
| Cruising range | from 580 to 960km |
| Fuel | 95 RON |
| Emission standard | EURO IV |
| Top speed | 152km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 17.5second |
| Displacement | 1198cm3 |
|---|---|
| Engine power | 54bhp |
| RPM at max power | to 4 750RPM |
| Maximum torque | 106Nm |
| RPM at max torque | 3000RPM |
| Engine type | Gasoline |
| Cylinder layout | Inline |
| Injection type | Multi-point injection |
| Number of cylinders | 4 |
| Valves per cylinder | 2 |
| Gearbox | Manual |
|---|---|
| Number of gears | 5 |
| Drive wheels | Front-wheel drive |
| Front suspension | Independent, Lever, Dampers, Spring, Stabilizer bar |
|---|---|
| Rear suspension | Dependent, Panhard pull, Spring |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Drum |
| City | 9.2 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 5.6 litres / 100km |
| Average | 7 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.