This 1.4 TDi MT (75 hp) engine was fitted in the 3 generation Hatchback (5-door), which was produced by Volkswagen from 1994 to 2001. In addition to this engine, 14 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| City fuel consumption per 100 km | 5.7litre |
|---|---|
| Highway fuel consumption per 100 km | 3.6litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 4.4litre |
| Fuel tank capacity | 45litre |
| Cruising range | from 790 to 1 250km |
| Fuel | Diesel |
| Top speed | 170km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 12.9second |
| Displacement | 1422cm3 |
|---|---|
| Engine power | 75bhp |
| RPM at max power | from 4 000RPM |
| Maximum torque | 195Nm |
| RPM at max torque | 2200RPM |
| Engine type | Diesel |
| Cylinder layout | Inline |
| Injection type | Direct injection |
| Forced induction | Turbocharger |
| Number of cylinders | 3 |
| Valves per cylinder | 2 |
| Gearbox | Manual |
|---|---|
| Number of gears | 5 |
| Drive wheels | Front-wheel drive |
| Seats | 5 |
|---|---|
| Length | 3745mm |
| Width | 1630mm |
| Height | 1420mm |
| Wheelbase | 2405mm |
| Front track | 1390mm |
| Rear track | 1400mm |
| Ground clearance | 110mm |
| Kerb weight | 1035kg |
| Gross weight | 1550kg |
| Min. boot capacity | 245litre |
| Max. boot capacity | 975litre |
| Body type | Hatchback |
| Front suspension | Strut |
|---|---|
| Rear suspension | Helical springs |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Drum |
| City | 6.6 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 4.1 litres / 100km |
| Average | 5.1 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.