This 1.4 AT (75 hp) engine was fitted in the 4 generation [Restyling] CrossPolo hatchback 5-doors, which was produced by Volkswagen from 2005 to 2009. In addition to this engine, 10 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| City fuel consumption per 100 km | 9litre |
|---|---|
| Highway fuel consumption per 100 km | 6litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 7litre |
| Fuel tank capacity | 45litre |
| Cruising range | from 500 to 750km |
| Fuel | 95 RON |
| Emission standard | EURO IV |
| Top speed | 160km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 14.8second |
| Displacement | 1390cm3 |
|---|---|
| Engine power | 75bhp |
| RPM at max power | to 5 000RPM |
| Maximum torque | 126Nm |
| RPM at max torque | 3800RPM |
| Engine type | Gasoline |
| Cylinder layout | Inline |
| Injection type | Multi-point injection |
| Number of cylinders | 4 |
| Valves per cylinder | 4 |
| Gearbox | Automatic |
|---|---|
| Number of gears | 4 |
| Drive wheels | Front-wheel drive |
| Turning circle | 10.6m |
| Seats | 5 |
|---|---|
| Length | 3925mm |
| Width | 1671mm |
| Height | 1499mm |
| Wheelbase | 2465mm |
| Front track | 1429mm |
| Rear track | 1427mm |
| Ground clearance | 150mm |
| Kerb weight | 1085kg |
| Gross weight | 1570kg |
| Displacement | 485kg |
| Min. boot capacity | 270litre |
| Max. boot capacity | 1030litre |
| Body type | Hatchback |
| Front suspension | Independent, MacPherson Struts |
|---|---|
| Rear suspension | Independent, Multi wishbone |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Disc |
| City | 10.8 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 7.2 litres / 100km |
| Average | 8.4 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.