This 1.4 TSI MT (125 hp) engine was fitted in the 5 generation [Restyling] Sedan, which was produced by Volkswagen from 2015 to 2017. In addition to this engine, 7 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| City fuel consumption per 100 km | 7.5litre |
|---|---|
| Highway fuel consumption per 100 km | 4.7litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 5.7litre |
| Fuel tank capacity | 55litre |
| Cruising range | from 730 to 1 170km |
| Fuel | 95 RON |
| Emission standard | EURO VI |
| Top speed | 198km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 9second |
| Displacement | 1395cm3 |
|---|---|
| Engine power | 125bhp |
| RPM at max power | from 5 000 to 6 000RPM |
| Maximum torque | 200Nm |
| RPM at max torque | 1400up to 4 000 RPM |
| Engine type | Gasoline |
| Cylinder layout | Inline |
| Injection type | Direct injection |
| Forced induction | Turbocharger |
| Number of cylinders | 4 |
| Valves per cylinder | 4 |
| Gearbox | Manual |
|---|---|
| Number of gears | 6 |
| Drive wheels | Front-wheel drive |
| Turning circle | 10.8m |
| Seats | 5 |
|---|---|
| Length | 4390mm |
| Width | 1699mm |
| Height | 1467mm |
| Wheelbase | 2553mm |
| Front track | 1457mm |
| Rear track | 1500mm |
| Ground clearance | 163mm |
| Kerb weight | 1223kg |
| Gross weight | 1740kg |
| Displacement | 517kg |
| Min. boot capacity | 460litre |
| Max. boot capacity | 460litre |
| Front/rear axle load | 880/880kg |
| Body type | Sedan |
| Front suspension | Independent, MacPherson Struts |
|---|---|
| Rear suspension | Torsion beam |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Disc |
| City | 9 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 5.6 litres / 100km |
| Average | 6.8 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.