This 1.4 TSI DSG (180 hp) engine was fitted in the 5 generation GTI hatchback 3-doors, which was produced by Volkswagen from 2009 to 2015. In addition to this engine, 0 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Body type | Hatchback |
|---|---|
| Seats | 5 |
| Length | 3970mm |
| Width | 1682mm |
| Height | 1462mm |
| Wheelbase | 2470mm |
| Front track | 1463mm |
| Rear track | 1456mm |
| Ground clearance | 102mm |
| Kerb weight | 1126kg |
| Gross weight | 1600kg |
| Displacement | 549kg |
| Min. boot capacity | 280litre |
| Max. boot capacity | 952litre |
| Front/rear axle load | 880/770kg |
| Permitted road-train weight | 2160kg |
| City fuel consumption per 100 km | 7.5litre |
|---|---|
| Highway fuel consumption per 100 km | 5.1litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 5.9litre |
| Fuel tank capacity | 45litre |
| Cruising range | from 600 to 880km |
| Fuel | 95 RON |
| Emission standard | EURO V |
| Top speed | 229km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 6.9second |
| Displacement | 1390cm3 |
|---|---|
| Engine power | 180bhp |
| RPM at max power | to 6 200RPM |
| Maximum torque | 250Nm |
| RPM at max torque | 4500RPM |
| Engine type | Gasoline |
| Cylinder layout | Inline |
| Injection type | Direct injection |
| Forced induction | Turbocharger |
| Intercooler | Yes |
| Number of cylinders | 4 |
| Valves per cylinder | 4 |
| Gearbox | Electronic |
|---|---|
| Number of gears | 7 |
| Drive wheels | Front-wheel drive |
| Turning circle | 10.6m |
| Front suspension | Independent, MacPherson Struts |
|---|---|
| Rear suspension | semi dependent, Torsion beam |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Disc |
| City | 9 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 6.1 litres / 100km |
| Average | 7.1 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.