This 1.6 BiFuel MT (82 hp) engine was fitted in the 5 generation Hatchback (5-door), which was produced by Volkswagen from 2009 to 2015. In addition to this engine, 12 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Body type | Hatchback |
|---|---|
| Seats | 5 |
| Length | 3970mm |
| Width | 1682mm |
| Height | 1462mm |
| Wheelbase | 2470mm |
| Ground clearance | 102mm |
| Min. boot capacity | 280litre |
| Kerb weight | 1070kg |
| Gross weight | 1550kg |
| Front track | 1463mm |
| Max. boot capacity | 952litre |
| Rear track | 1456mm |
| Displacement | 555kg |
| Front/rear axle load | 830/770kg |
| Permitted road-train weight | 2100kg |
| Engine type | Gasoline, CNG |
|---|---|
| Displacement | 1598cm3 |
| Engine power | 82bhp |
| RPM at max power | to 6 000RPM |
| Injection type | Multi-point injection |
| Cylinder layout | Inline |
| Number of cylinders | 4 |
| Valves per cylinder | 4 |
| Maximum torque | 145Nm |
| RPM at max torque | 3800RPM |
| Fuel | 92 RON, CNG |
|---|---|
| Top speed | 174km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 12.2second |
| City fuel consumption per 100 km | 8.1litre |
| Highway fuel consumption per 100 km | 4.8litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 6litre |
| Fuel tank capacity | 45litre |
| Emission standard | EURO V |
| Cruising range | from 560 to 940km |
| Front suspension | Independent, MacPherson Struts |
|---|---|
| Rear suspension | semi dependent, Torsion beam |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Disc |
| Gearbox | Manual |
|---|---|
| Number of gears | 5 |
| Drive wheels | Front-wheel drive |
| Turning circle | 10.6m |
| City | 9.7 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 5.8 litres / 100km |
| Average | 7.2 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.