This 1.8 MT (90 hp) engine was fitted in the 1 generation Estate, which was produced by Volkswagen from 1985 to 1988. In addition to this engine, 3 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Mixed fuel consumption per 100 km | 7.6litre |
|---|---|
| Fuel tank capacity | 60litre |
| Fuel | 92 RON |
| Top speed | 169km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 12second |
| Displacement | 1781cm3 |
|---|---|
| Engine power | 90bhp |
| RPM at max power | to 5 200RPM |
| Maximum torque | 145Nm |
| RPM at max torque | 3300RPM |
| Engine type | Gasoline |
| Cylinder layout | Inline |
| Injection type | Carburetor |
| Number of cylinders | 4 |
| Valves per cylinder | 2 |
| Bore | 81mm |
| Stroke | 86.4mm |
| Gearbox | Manual |
|---|---|
| Number of gears | 4 |
| Drive wheels | Front-wheel drive |
| Turning circle | 10.7m |
| Seats | 5 |
|---|---|
| Length | 4540mm |
| Width | 1685mm |
| Height | 1385mm |
| Wheelbase | 2550mm |
| Front track | 1414mm |
| Rear track | 1422mm |
| Kerb weight | 998kg |
| Min. boot capacity | 745litre |
| Max. boot capacity | 745litre |
| Body type | Estate |
| Front suspension | Independent, MacPherson Struts, Stabilizer bar |
|---|---|
| Rear suspension | Torsion beam, Spring |
| Front brakes | Disc |
| Rear brakes | Drum |
| Average | 9.1 litres / 100km |
|---|
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.