This 1.5 MT (70 hp) engine was fitted in the 1 generation Convertible cabriolet, which was produced by Volkswagen from 1975 to 1985. In addition to this engine, 3 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Mixed fuel consumption per 100 km | 8.9litre |
|---|---|
| Fuel tank capacity | 40litre |
| Fuel | 92 RON |
| Top speed | 158km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 14.7second |
| Displacement | 1471cm3 |
|---|---|
| Engine power | 70bhp |
| RPM at max power | to 5 600RPM |
| Maximum torque | 93Nm |
| RPM at max torque | 3500RPM |
| Engine type | Gasoline |
| Cylinder layout | Inline |
| Injection type | Carburetor |
| Number of cylinders | 4 |
| Valves per cylinder | 2 |
| Bore | 79.5mm |
| Stroke | 73.4mm |
| Gearbox | Manual |
|---|---|
| Number of gears | 4 |
| Drive wheels | Front-wheel drive |
| Turning circle | 10.3m |
| Seats | 4 |
|---|---|
| Length | 3945mm |
| Width | 1630mm |
| Height | 1412mm |
| Wheelbase | 2400mm |
| Front track | 1392mm |
| Rear track | 1347mm |
| Ground clearance | 125mm |
| Kerb weight | 790kg |
| Min. boot capacity | 370litre |
| Max. boot capacity | 370litre |
| Body type | Cabriolet |
| Front suspension | Independent, MacPherson Struts |
|---|---|
| Rear suspension | semi dependent, Torsion beam |
| Front brakes | Disc |
| Rear brakes | Drum |
| Average | 10.7 litres / 100km |
|---|
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.