This 2.5 Tiptronic (170 hp) engine was fitted in the 2 generation Hatchback (3-door), which was produced by Volkswagen from 2006 to 2009. In addition to this engine, 1 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| City fuel consumption per 100 km | 11.2litre |
|---|---|
| Highway fuel consumption per 100 km | 8.1litre |
| Fuel tank capacity | 55litre |
| Cruising range | from 490 to 680km |
| Fuel | 95 RON |
| Emission standard | EURO IV |
| Top speed | 209km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 8.5second |
| Displacement | 2480cm3 |
|---|---|
| Engine power | 170bhp |
| RPM at max power | to 5 700RPM |
| Maximum torque | 240Nm |
| RPM at max torque | 4250RPM |
| Engine type | Gasoline |
| Cylinder layout | Inline |
| Injection type | Multi-point injection |
| Number of cylinders | 5 |
| Valves per cylinder | 4 |
| Bore | 82.5mm |
| Stroke | 92.8mm |
| Gearbox | Automatic |
|---|---|
| Number of gears | 6 |
| Drive wheels | Front-wheel drive |
| Turning circle | 11m |
| Seats | 5 |
|---|---|
| Length | 4211mm |
| Width | 1760mm |
| Height | 1478mm |
| Wheelbase | 2578mm |
| Front track | 1539mm |
| Rear track | 1519mm |
| Ground clearance | 137mm |
| Kerb weight | 1379kg |
| Body type | Hatchback |
| Front suspension | Independent, MacPherson Struts, Stabilizer bar |
|---|---|
| Rear suspension | Independent, Multi wishbone, Stabilizer bar |
| Front brakes | Disc |
| Rear brakes | Disc |
| City | 13.4 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 9.7 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.