This 1.4 TSI DSG (130 hp) engine was fitted in the 1 generation Sedan, which was produced by Volkswagen from 2006 to 2012. In addition to this engine, 5 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Highway fuel consumption per 100 km | 5.8litre |
|---|---|
| Fuel tank capacity | 55litre |
| Cruising range | to 950km |
| Fuel | 95 RON |
| Emission standard | EURO IV |
| Displacement | 1401cm3 |
|---|---|
| Engine power | 130bhp |
| RPM at max power | to 5 000RPM |
| Maximum torque | 220Nm |
| RPM at max torque | 1750up to 3 500 RPM |
| Engine type | Gasoline |
| Cylinder layout | Inline |
| Injection type | Direct injection |
| Forced induction | Turbine + compressor |
| Intercooler | Yes |
| Number of cylinders | 4 |
| Valves per cylinder | 4 |
| Gearbox | Electronic |
|---|---|
| Number of gears | 7 |
| Drive wheels | Front-wheel drive |
| Seats | 5 |
|---|---|
| Length | 4544mm |
| Width | 1760mm |
| Height | 1461mm |
| Wheelbase | 2578mm |
| Kerb weight | 1425kg |
| Min. boot capacity | 527litre |
| Max. boot capacity | 527litre |
| Body type | Sedan |
| Front suspension | MacPherson Struts |
|---|---|
| Rear suspension | Multi wishbone |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Disc |
| Highway | 7 litres / 100km |
|---|
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.