This 2.0 TSI DSG (280 hp) engine was fitted in the 3 generation [Restyling] R hatchback 3-doors, which was produced by Volkswagen from 2014 to 2017. In addition to this engine, 0 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| City fuel consumption per 100 km | 10.8litre |
|---|---|
| Highway fuel consumption per 100 km | 6.2litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 7.9litre |
| Fuel tank capacity | 55litre |
| Cruising range | from 510 to 890km |
| Fuel | 98 RON |
| Emission standard | EURO VI |
| Top speed | 250km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 5.5second |
| Displacement | 1984cm3 |
|---|---|
| Engine power | 280bhp |
| RPM at max power | to 6 000RPM |
| Maximum torque | 350Nm |
| RPM at max torque | 2500up to 5 000 RPM |
| Engine type | Gasoline |
| Cylinder layout | Inline |
| Injection type | Direct injection |
| Forced induction | Turbocharger |
| Intercooler | Yes |
| Number of cylinders | 4 |
| Valves per cylinder | 4 |
| Gearbox | Electronic |
|---|---|
| Number of gears | 6 |
| Drive wheels | Front-wheel drive |
| Turning circle | 11m |
| Seats | 4 |
|---|---|
| Length | 4248mm |
| Width | 1820mm |
| Height | 1398mm |
| Wheelbase | 2578mm |
| Front track | 1553mm |
| Rear track | 1561mm |
| Ground clearance | 121mm |
| Kerb weight | 1450kg |
| Gross weight | 1800kg |
| Displacement | 425kg |
| Min. boot capacity | 312litre |
| Max. boot capacity | 1006litre |
| Front/rear axle load | 1070/780kg |
| Body type | Hatchback |
| Front suspension | Independent, MacPherson Struts, Stabilizer bar |
|---|---|
| Rear suspension | Independent, Multi wishbone, Stabilizer bar |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Ventilated disc |
| City | 13 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 7.4 litres / 100km |
| Average | 9.5 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.