This 1.4 TSI DSG (122 hp) engine was fitted in the 3 generation Hatchback (3-door), which was produced by Volkswagen from 2008 to 2015. In addition to this engine, 4 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Body type | Hatchback |
|---|---|
| Seats | 4 |
| Length | 4256mm |
| Width | 1810mm |
| Height | 1404mm |
| Wheelbase | 2578mm |
| Front track | 1569mm |
| Rear track | 1575mm |
| Ground clearance | 92mm |
| Max. boot capacity | 1006litre |
| Min. boot capacity | 312litre |
| Kerb weight | 1319kg |
| Gross weight | 1710kg |
| Displacement | 391kg |
| Front/rear axle load | 970/770kg |
| Loading height | 750mm |
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Displacement | 1390cm3 |
| Engine power | 122bhp |
| RPM at max power | to 5 000RPM |
| Maximum torque | 200Nm |
| Injection type | Direct injection |
| Forced induction | Turbocharger |
| Cylinder layout | Inline |
| Number of cylinders | 4 |
| Valves per cylinder | 4 |
| RPM at max torque | 1500up to 4 000 RPM |
| Intercooler | Yes |
| Fuel | 95 RON |
|---|---|
| Top speed | 200km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 9.7second |
| City fuel consumption per 100 km | 7.9litre |
| Highway fuel consumption per 100 km | 5.3litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 6.3litre |
| Fuel tank capacity | 55litre |
| Emission standard | EURO V |
| Cruising range | from 700 to 1 040km |
| Front suspension | Independent, MacPherson Struts |
|---|---|
| Rear suspension | Independent, Multi wishbone |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Ventilated disc |
| Gearbox | Electronic |
|---|---|
| Drive wheels | Front-wheel drive |
| Turning circle | 11m |
| Number of gears | 7 |
| City | 9.5 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 6.4 litres / 100km |
| Average | 7.6 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.