This 2.0 MT (104 hp) engine was fitted in the 1 generation [2-й Restyling] Minivan, which was produced by Volkswagen from 2003 to 2010. In addition to this engine, 10 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Body type | Minivan |
|---|---|
| Seats | 7 |
| Width | 1810mm |
| Length | 4634mm |
| Height | 1732mm |
| Wheelbase | 2835mm |
| Front track | 1530mm |
| Min. boot capacity | 256litre |
| Rear track | 1524mm |
| Max. boot capacity | 2610litre |
| Kerb weight | 1675kg |
| Gross weight | 2430kg |
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Displacement | 1984cm3 |
| Engine power | 104bhp |
| RPM at max power | from 5 600RPM |
| Maximum torque | 149Nm |
| Injection type | Multi-point injection |
| Cylinder layout | Inline |
| Number of cylinders | 4 |
| Valves per cylinder | 2 |
| RPM at max torque | 4200RPM |
| Fuel | 95 RON |
|---|---|
| Top speed | 174km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 16second |
| City fuel consumption per 100 km | 18.8litre |
| Highway fuel consumption per 100 km | 9.5litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 13litre |
| Fuel tank capacity | 70litre |
| Cruising range | from 370 to 740km |
| Front suspension | Strut |
|---|---|
| Rear suspension | Helical springs |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Disc |
| Gearbox | Manual |
|---|---|
| Number of gears | 6 |
| Drive wheels | Front-wheel drive |
| Turning circle | 9.9m |
| City | 22.6 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 11.4 litres / 100km |
| Average | 15.6 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.