This 1.9 TDI AT (115 hp) engine was fitted in the 1 generation [Restyling] Minivan, which was produced by Volkswagen from 2000 to 2003. In addition to this engine, 10 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Body type | Minivan |
|---|---|
| Seats | 5 |
| Width | 1810mm |
| Length | 4634mm |
| Height | 1732mm |
| Wheelbase | 2840mm |
| Front track | 1530mm |
| Min. boot capacity | 256litre |
| Max. boot capacity | 2610litre |
| Rear track | 1524mm |
| Kerb weight | 1705kg |
| Gross weight | 2470kg |
| Engine type | Diesel |
|---|---|
| Displacement | 1896cm3 |
| Engine power | 115bhp |
| RPM at max power | from 4 000RPM |
| Maximum torque | 310Nm |
| Injection type | Direct injection |
| Forced induction | Turbocharger |
| Cylinder layout | Inline |
| Number of cylinders | 4 |
| Valves per cylinder | 2 |
| RPM at max torque | 1900RPM |
| Fuel | Diesel |
|---|---|
| Top speed | 178km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 15second |
| City fuel consumption per 100 km | 9.3litre |
| Highway fuel consumption per 100 km | 5.9litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 7.2litre |
| Fuel tank capacity | 70litre |
| Cruising range | from 750 to 1 190km |
| Front suspension | Strut |
|---|---|
| Rear suspension | Helical springs |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Disc |
| Gearbox | Automatic |
|---|---|
| Drive wheels | Front-wheel drive |
| Number of gears | 5 |
| Turning circle | 9.9m |
| City | 10.7 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 6.8 litres / 100km |
| Average | 8.3 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.