This 2.0 TDI MT (170 hp) engine was fitted in the 2 generation Minivan 5-doors, which was produced by Volkswagen from 2010 to 2015. In addition to this engine, 7 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Body type | Minivan |
|---|---|
| Seats | 7 |
| Length | 4854mm |
| Width | 1740mm |
| Height | 1904mm |
| Wheelbase | 2919mm |
| Front track | 1569mm |
| Rear track | 1617mm |
| Engine type | Diesel |
|---|---|
| Displacement | 1968cm3 |
| Engine power | 170bhp |
| RPM at max power | to 4 200RPM |
| Injection type | Direct injection |
| Forced induction | Turbine + compressor |
| Cylinder layout | Inline |
| Number of cylinders | 4 |
| Bore | 81mm |
| Stroke | 95.5mm |
| Valves per cylinder | 4 |
| Maximum torque | 320Nm |
| RPM at max torque | 2500RPM |
| Intercooler | Yes |
| Fuel | Diesel |
|---|---|
| Top speed | 204km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 9.8second |
| City fuel consumption per 100 km | 7.2litre |
| Highway fuel consumption per 100 km | 5litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 5.8litre |
| Fuel tank capacity | 70litre |
| Cruising range | from 970 to 1 400km |
| Front suspension | Strut |
|---|---|
| Rear suspension | Helical springs |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Disc |
| Gearbox | Manual |
|---|---|
| Number of gears | 6 |
| Drive wheels | Front-wheel drive |
| City | 8.3 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 5.8 litres / 100km |
| Average | 6.7 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.