This 2.0 TSI 4Motion DSG (211 hp) engine was fitted in the 1 generation [Restyling] SUV, which was produced by Volkswagen from 2011 to 2017. In addition to this engine, 8 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| City fuel consumption per 100 km | 11.2litre |
|---|---|
| Highway fuel consumption per 100 km | 6.7litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 8.4litre |
| Fuel tank capacity | 64litre |
| Cruising range | from 570 to 960km |
| Fuel | 95 RON |
| Emission standard | EURO V |
| Top speed | 213km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 7.3second |
| Displacement | 1984cm3 |
|---|---|
| Engine power | 211bhp |
| RPM at max power | from 5 300 to 6 200RPM |
| Maximum torque | 280Nm |
| RPM at max torque | 1700up to 5 200 RPM |
| Engine type | Gasoline |
| Cylinder layout | Inline |
| Injection type | Direct injection |
| Forced induction | Turbocharger |
| Intercooler | Yes |
| Number of cylinders | 4 |
| Valves per cylinder | 4 |
| Gearbox | Electronic |
|---|---|
| Number of gears | 7 |
| Drive wheels | All-wheel drive (AWD) |
| Turning circle | 12m |
| Seats | 5 |
|---|---|
| Length | 4426mm |
| Width | 1809mm |
| Height | 1703mm |
| Wheelbase | 2604mm |
| Front track | 1569mm |
| Rear track | 1571mm |
| Ground clearance | 200mm |
| Kerb weight | 1662kg |
| Gross weight | 2230kg |
| Displacement | 616kg |
| Min. boot capacity | 470litre |
| Max. boot capacity | 1510litre |
| Front/rear axle load | 1160/1120kg |
| Loading height | 1025mm |
| Body type | SUV |
| Front suspension | Independent, MacPherson Struts |
|---|---|
| Rear suspension | Independent, Multi wishbone |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Disc |
| City | 13.4 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 8 litres / 100km |
| Average | 10.1 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.