This 2.0 TDI 4Motion AT (140 hp) engine was fitted in the 1 generation SUV, which was produced by Volkswagen from 2007 to 2011. In addition to this engine, 19 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Body type | SUV |
|---|---|
| Seats | 5 |
| Length | 4427mm |
| Width | 1809mm |
| Height | 1686mm |
| Wheelbase | 2604mm |
| Front track | 1570mm |
| Rear track | 1570mm |
| Ground clearance | 200mm |
| Max. boot capacity | 1510litre |
| Min. boot capacity | 470litre |
| Kerb weight | 1679kg |
| Gross weight | 2260kg |
| Displacement | 581kg |
| Front/rear axle load | 1180/1130kg |
| Engine type | Diesel |
|---|---|
| Displacement | 1968cm3 |
| Engine power | 140bhp |
| RPM at max power | to 4 200RPM |
| Injection type | Common Rail |
| Forced induction | Turbocharger |
| Cylinder layout | Inline |
| Number of cylinders | 4 |
| Bore | 81mm |
| Stroke | 95.5mm |
| Valves per cylinder | 4 |
| Maximum torque | 320Nm |
| RPM at max torque | 1750up to 2 500 RPM |
| Intercooler | Yes |
| Fuel | Diesel |
|---|---|
| Top speed | 182km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 10.7second |
| City fuel consumption per 100 km | 9.2litre |
| Highway fuel consumption per 100 km | 5.9litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 7.1litre |
| Fuel tank capacity | 64litre |
| Emission standard | EURO V |
| Cruising range | from 700 to 1 080km |
| Gearbox | Automatic |
|---|---|
| Drive wheels | All-wheel drive (AWD) |
| Turning circle | 12m |
| Number of gears | 6 |
| Front brakes | Ventilated disc |
|---|---|
| Rear brakes | Disc |
| Front suspension | Independent, MacPherson Struts |
| Rear suspension | Independent, Multi wishbone |
| City | 10.6 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 6.8 litres / 100km |
| Average | 8.2 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.