This 2.4 TD MT (200 hp) engine was fitted in the 939 Roadster, which was produced by Alfa Romeo from 2006 to 2010. In addition to this engine, 3 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Body type | Roadster |
|---|---|
| Seats | 2 |
| Length | 4393mm |
| Width | 1830mm |
| Height | 1318mm |
| Wheelbase | 2528mm |
| Front track | 1579mm |
| Rear track | 1559mm |
| Min. boot capacity | 253litre |
| Kerb weight | 1530kg |
| Max. boot capacity | 253litre |
| Engine type | Diesel |
|---|---|
| Displacement | 2386cm3 |
| Engine power | 200bhp |
| RPM at max power | to 4 000RPM |
| Injection type | Common Rail |
| Forced induction | Turbocharger |
| Cylinder layout | Inline |
| Number of cylinders | 4 |
| Bore | 86mm |
| Stroke | 94mm |
| Valves per cylinder | 4 |
| Maximum torque | 400Nm |
| RPM at max torque | 2000RPM |
| Fuel | Diesel |
|---|---|
| Top speed | 228km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 8.4second |
| City fuel consumption per 100 km | 10.9litre |
| Fuel tank capacity | 70litre |
| Cruising range | from 640km |
| Front suspension | Helical springs |
|---|---|
| Rear suspension | Stabilizer bar |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Disc |
| Gearbox | Manual |
|---|---|
| Number of gears | 6 |
| Drive wheels | Front-wheel drive |
| Turning circle | 10m |
| City | 12.5 litres / 100km |
|---|
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.