This 3.2 AT 4x4 (260 hp) engine was fitted in the 939 Roadster, which was produced by Alfa Romeo from 2006 to 2010. In addition to this engine, 3 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Body type | Roadster |
|---|---|
| Seats | 2 |
| Length | 4393mm |
| Width | 1830mm |
| Height | 1371mm |
| Wheelbase | 2528mm |
| Front track | 1579mm |
| Rear track | 1559mm |
| Ground clearance | 130mm |
| Kerb weight | 1765kg |
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Displacement | 3195cm3 |
| Engine power | 260bhp |
| RPM at max power | to 6 200RPM |
| Injection type | Direct injection |
| Cylinder layout | V-type |
| Number of cylinders | 6 |
| Valves per cylinder | 4 |
| Maximum torque | 322Nm |
| RPM at max torque | 4500RPM |
| Fuel | 95 RON |
|---|---|
| Top speed | 237km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 7.4second |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 9.3litre |
| Fuel tank capacity | 70litre |
| City fuel consumption per 100 km | 18.6litre |
| Highway fuel consumption per 100 km | 8.6litre |
| Cruising range | from 380 to 810km |
| Front suspension | Independent, Multi wishbone |
|---|---|
| Rear suspension | Independent, Multi wishbone |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Disc |
| Gearbox | Automatic |
|---|---|
| Drive wheels | Four wheel drive (4WD) |
| Turning circle | 10.7m |
| Number of gears | 6 |
| City | 22.3 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 10.3 litres / 100km |
| Average | 11.2 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.