This 1.9 D 4WD MT (65 hp) engine was fitted in the 1 generation SUV, which was produced by Aro from 1984 to 2006. In addition to this engine, 6 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Body type | SUV |
|---|---|
| Seats | 5 |
| Length | 3835mm |
| Width | 1640mm |
| Height | 1732mm |
| Wheelbase | 2400mm |
| Front track | 1360mm |
| Rear track | 1378mm |
| Ground clearance | 240mm |
| Min. boot capacity | 600litre |
| Kerb weight | 1475kg |
| Gross weight | 1825kg |
| Max. boot capacity | 600litre |
| Engine type | Diesel |
|---|---|
| Displacement | 1870cm3 |
| Engine power | 65bhp |
| RPM at max power | from 4 600RPM |
| Injection type | Injectors |
| Cylinder layout | Inline |
| Number of cylinders | 4 |
| Bore | 80mm |
| Stroke | 93mm |
| Valves per cylinder | 2 |
| Maximum torque | 118Nm |
| RPM at max torque | 2250RPM |
| Fuel | Diesel |
|---|---|
| Top speed | 105km/h |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 11litre |
| Fuel tank capacity | 46litre |
| Front suspension | Strut |
|---|---|
| Rear suspension | Helical springs |
| Front brakes | Disc |
| Rear brakes | Drum |
| Gearbox | Manual |
|---|---|
| Number of gears | 5 |
| Drive wheels | Four wheel drive (4WD) |
| Average | 12.6 litres / 100km |
|---|
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.