This 2.1 TD MT 4WD (101 hp) engine was fitted in the 1 generation SUV, which was produced by Aro from 1990 to 2006. In addition to this engine, 9 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Body type | SUV |
|---|---|
| Seats | 2 |
| Length | 4155mm |
| Width | 1775mm |
| Height | 1810mm |
| Wheelbase | 2350mm |
| Front track | 1475mm |
| Rear track | 1475mm |
| Ground clearance | 250mm |
| Engine type | Diesel |
|---|---|
| Displacement | 2088cm3 |
| Engine power | 101bhp |
| RPM at max power | from 4 300RPM |
| Injection type | Injectors |
| Forced induction | Turbocharger |
| Cylinder layout | Inline |
| Number of cylinders | 4 |
| Bore | 85mm |
| Stroke | 92mm |
| Valves per cylinder | 2 |
| Maximum torque | 250Nm |
| RPM at max torque | 2500RPM |
| Intercooler | Yes |
| Fuel | Diesel |
|---|---|
| Top speed | 135km/h |
| City fuel consumption per 100 km | 10litre |
| Highway fuel consumption per 100 km | 7litre |
| Fuel tank capacity | 95litre |
| Cruising range | from 950 to 1 360km |
| Front suspension | Double wishbone |
|---|---|
| Rear suspension | Helical springs |
| Front brakes | Disc |
| Rear brakes | Drum |
| Gearbox | Manual |
|---|---|
| Number of gears | 5 |
| Drive wheels | Four wheel drive (4WD) |
| City | 11.5 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 8 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.