This 2.5 TD MT 4WD (95 hp) engine was fitted in the 1 generation SUV, which was produced by Aro from 1990 to 2006. In addition to this engine, 9 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Body type | SUV |
|---|---|
| Seats | 2 |
| Length | 4155mm |
| Width | 1775mm |
| Height | 1840mm |
| Wheelbase | 2350mm |
| Front track | 1445mm |
| Rear track | 1445mm |
| Ground clearance | 250mm |
| Kerb weight | 1700kg |
| Gross weight | 2450kg |
| Engine type | Diesel |
|---|---|
| Displacement | 2498cm3 |
| Engine power | 95bhp |
| RPM at max power | from 4 150RPM |
| Injection type | Injectors |
| Forced induction | Turbocharger |
| Cylinder layout | Inline |
| Number of cylinders | 4 |
| Bore | 94mm |
| Stroke | 90mm |
| Valves per cylinder | 2 |
| Maximum torque | 205Nm |
| RPM at max torque | 2500RPM |
| Fuel | Diesel |
|---|---|
| Top speed | 140km/h |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 10litre |
| Fuel tank capacity | 95litre |
| Front suspension | Double wishbone |
|---|---|
| Rear suspension | Helical springs |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Drum |
| Gearbox | Manual |
|---|---|
| Number of gears | 5 |
| Drive wheels | Four wheel drive (4WD) |
| Average | 11.5 litres / 100km |
|---|
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.